AkdenizUnıFM

Şehrinin Sesini Dinle

ÖZEL | Dogan Duru, Keremcem ve Mehmet Turgut Üniversite FM’e Konustu

Posted By on Mart 4, 2018 in UNIFM'den | 0 comments

ÖZEL | Dogan Duru, Keremcem ve Mehmet Turgut Üniversite FM’e Konustu

Redd Grubu’nun solisti Doğan Duru’nun sunduğu Akustik Sohbetler programı sonrası Doğan Duru, ünlü sanatçı Keremcem ve ünlü fotoğrafçı Mehmet Turgut, Üniversite FM mikrofonuna konuştu.

Üniversite FM programcılarından Yağmur Sarıoğlu’nun yönelttiği soruları samimiyetle cevaplayan ünlü sanatçılar, birbirinden önemli bilgiler verdi.

”Kendinizi bir cümleyle nasıl tanımlarsınız?” sorusunu Doğan Duru, ”Hiçbir angajmana girmeyen, kendi istediğim gibi yaşayan bir insanım.” şeklinde yanıtlarken Mehmet Turgut, ”Benim mottomu (sloganımı) söyleyeyim. Hayat bir gün, o da bugün.” cevapladı.

Keremcem ise kendisini, ”Çalışan, çalışmaktan çok keyif alan ve keyif aldığı işi yapan bir adam.” şeklinde yorumladı.

”DİNLEYİCİLER BİRBİRİNİ TANIYOR”

Akustik Sohbetler programının devam edeceğini belirten Doğan Duru, ”Daha önce İzmir’de yaptık. Ondan önce İstanbul’da yaptık. Şimdi Antalya. Çok sayıda mesaj alıyorum. ‘Bizim şehrimize de gelin.’ diye. Burada, başka ilde, aynı kişilerle, farklı isimlerle devam edebilir. Henüz bu konuda bir netlik yok. Farklı isimlerle yapmak herkese fayda sağlıyor. Farklı dinleyicilerin birbirini tanımasını sağlıyor.” dedi.

”AİLEM 3 NESİLDİR FOTOĞRAFÇI”

Fotoğrafçılığa dedesinin etkisiyle başladığını vurgulayan Mehmet Turgut, ”Sebep genler. Benim ailem 100 yıldır fotoğrafçı. Ben de dede mesleğine 3. nesil olarak devam ediyorum. Fakat ben çıtayı aldım başka yere koydum. Onlar da söylüyor bunu. Benim babam 80 yaşında. Ankara’da hala fotoğrafçılık yapıyor. O yüzden fotoğrafçılığın insan ömrünü uzatan bir meslek olduğunu düşünüyorum.” dedi.

”IŞIĞA ÇOK BÜYÜK VAKİT HARCAYIN!”

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için de önemli bilgiler veren Mehmet Turgut, ”Öncelikle fotoğrafın kelime anlamı biliyorsunuz ‘photon’ ve ‘graphy’den gelir. Photographydir o. Photon ışıktır, graphy de çizmektir. İşin içinde ışık yoksa fotoğrafta yoktur. Işığa çok fazla vakit ayırmaları lazım. Çok fazla pratik yapmaları, denemeleri lazım. Başka fotoğrafçıların çektiği fotoğrafları kendi şartlarıyla nasıl ışık yapmış onları inceleyip, onları denemeleri lazım. Sonra da kendi ışıklarını bulmaları lazım. Kendi beyaz ışıklarını buldukları zaman bir ilerleme kaydetmiş olacaklar. Bütün gençlere tavsiye olarak günümüzde önce ünlü olup sonra işlerini yapmaya çalışıyorlar. Önce işinizi yapın zaten o işle ünlü olacaksınızdır.” dedi.

”ÖRNEK ALDIĞIM KİŞİLER AİLEM”

Fotoğrafçılıkta örnek aldığı kişilerin ailesi olduğunu belirten Mehmet Turgut, ”Örnek alacağım çok fotoğrafçı var.  Çünkü benim babaannem, dedem, amcalarım, annem, babam herkes fotoğrafçı. Mecburen onları örnek aldım. O yüzden şu Amerikalı fotoğrafçı, şu Rus fotoğrafçı diyemeyeceğim. Rol model edindiğim babam var. Onun rol model edindiği babası var. Böyle gidiyor.” dedi.

”OYUNCULUK HEDİYE GİBİ GELDİ”

Kendisini beklemediği bir anda oyunculukta bulduğunu söyleyen Keremcem, ”Şarkılarımı söylediğim insanlarla iletişim kurabileceğim başka bir alan oluşturdu benim için. O yüzden çok kıymetli ve yaparken çok keyif alıyorum. Tabii ki ikisi de çok vakit aldığı için birini ihmal etmek durumunda kalıyorsunuz. Biraz ihmal etmiş olsam da müziği onun kalbimdeki yeri sonsuz. İkisinin de içimdeki yeri aynı.” dedi.

”BAŞARIMI AİLEME BORÇLUYUM”

Başarılarının kaynağından da bahseden Keremcem, ”Çok güzel bir okul eğitimi almamın katkıları da ailemden kaynaklıdır. Uluslararası ilişkiler okudum. Oraya gelene kadar da çok güzel tahsil yılları geçirdim. Bütün bunlara rağmen ‘Ben müzik yapmak istiyorum. Farklarımı insanlarla paylaşmak istiyorum.’ dediğimde sonsuz destek verdiler.” dedi.

”KEREMCEM ALBÜMÜ YAKINDA GELİYOR”

Yeniden müzik piyasasına geri dönüş yapmaya hazırlanan Keremcem, albüm haberini ilk defa Üniversite FM’de paylaştı: ”Doğan ile bir proje yapacağız. Kendisi müzik prodüktörüm oluyor. Birlikte müzik paylaşacağız ve üreteceğiz. Bakalım ortaya çıkacak şey nasıl bir Keremcem albümü olacak? Ben de merakla bekliyorum. Doğan biliyordur büyük ihtimalle neler olacağını. Çünkü hedefini görüp, yapmayı düşündüğü şeyin hayalini kurup ondan sonra yapıyor. Çok güzel ürün ve sonuç çıkacağını düşünüyorum.”

”RADYONUZA GELMEK İSTERİZ”

Son olarak 91.3 Üniversite FM için de görüşlerini belirten sanatçılardan Keremcem, ”91.3 Üniversite FM dinleyenlerine sevgilerimizi iletiyoruz. Antalya’da olmak çok güzel. Sıcak olduğu için, sıcak seven bir adam olduğum için en mutlu benim bu üçlü içerisinde. Her zaman buraya gelmek ve bir gün sizleri de ziyaret etmek çok isterim.” açıklamasını yaparken Mehmet Turgut, ”Üstat Güven Erkin Erkal ne demiş?: ‘Sert kalın, taviz vermeyin gençler.’ diyorum.”

Üniversiteye gelebileceklerini belirten Doğan Duru, ”Muhtemelen üniversiteye geliriz. Bu sene olmasa da seneye gelebiliriz. Söyleşi için olur, konser için olur. Tek söyleyeceğim derslere çok takılmasınlar. Üniversite çok güzel ve keyifli bir yer. Kıymetini bilsinler. Eğlensinler, güzel müzikler dinlesinler. Kısacası o arkadaşlığın kıymetini bilsinler.” dedi.

Röportaj: Yağmur Sarıoğlu

Ses: Tufan Yıldız

Haber: Gürsel Üzal

Düzenleme: Gürsel Üzal

Konuya Yorum Yap

sanalbasin.com üyesidir