AkdenizUnıFM

Şehrinin Sesini Dinle

Ünlü Yönetmen Semih Kaplanoğlu Akdeniz Üniversitesi’nde

Posted By on Mart 20, 2018 in UNIFM'den | 0 comments

Ünlü Yönetmen Semih Kaplanoğlu Akdeniz Üniversitesi’nde

Yusuf Üçlemesi ile hafızalara kazınan ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu bugün Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi konferans salonunda öğrencilere ve akademik personele tecrübelerini anlattı.

Sinemaya ilgi duyan öğrencilerin sorularına samimi bir dille yanıt veren usta yönetmen, ”Her yönetmen, her sanatçı mutlaka bir geleneğe sırtını dayamak zorundadır.” dedi.

 

Senaryo yazma sürecini de öğrencilerle paylaşan Semih Kaplanoğlu, ”Film fikri, doğduğu andan itibaren her yönetmen bunu farklı yollar izleyerek sonuçlandırır. Her filmin hikâyesi kendine özgü yapım sürecini meydana getiriyor.” dedi.

Son filmi Buğday hakkında da açıklamalarda bulunan Kaplanoğlu, ”Filmlerimde doğaya ve çevreye duyarlı yaklaşımım var fakat Buğday’da insan ve doğa ilişkisini daha farklı şekilde verdim.” dedi.

SANAT FİLMLERİNİ İSTEMİYORLAR

Kendi filmlerinin az kişi tarafından izlenmesi konusuna da değinen Semih Kaplanoğlu, ”Sinemalarda aynı film birden fazla salonlarda oynatılıyor. İnsanlar bu filmleri izlemeye zorunlu kılınıyor. Geçenlerde Deliha isimli bir film vardı. Bu bana göre bir film değil. Konusu konu değil, kendisi film değil. Başlı başına çöp. Bu işi yapanların derdi tam anlamıyla paradır.” dedi.

 

‘Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi iyi bir sinemacı olabilir?’ sorusuna, ”Konu hakkında bilgim yok.” cevabını veren Semih Kaplanoğlu, ”Sinemada senaryoyu yazdın, filmi çektin. İş orada bitmiyor aksine yeni başlıyor. Kurgu yeniden bir senaryo yazma işidir.” dedi.

 

Haber: Gürsel Üzal

Fotoğraf: Javidan Efendizade

Konuya Yorum Yap

sanalbasin.com üyesidir